Jak wybrać obrączki ślubne?

 

1) Kolor złota

 

To podstawowy wybór, jakiego musi dokonać Młoda Para. Nasza zakład oferuje aż 5 rodzajów złota:

Żółte

Białe (dwa odcienie)

Palladowe

Różowe

Obrączki ślubne mogą być wykonywane także ze srebra. Przy srebrnych obrączkach trzeba się jednak liczyć z ich mniejszą odpornością na uszkodzenia mechaniczne. Kolory złota można ze sobą łączyć, co pozwala na stworzenie oryginalnego i ciekawego projektu. Panna Młoda powinna także zastanowić się, czy obrączka ma pasować do pozostałej części noszonej biżuterii. Na przykład, jeśli osoba woli nosić srebrną biżuterię, polecamy ofertę obrączek ślubnych z białego złota.

 

2) Kształt

 

Obrączki ślubne mogą przyjmować różne kształty, zależnie od preferencji naszych klientów. Mogą Państwo wybierać między obrączkami: półokrągłymi, płaskimi, trapezowymi.

Wszystkie obrączki mogą zostać wykonane ze specjalną soczewką (zaobleniem) w środku, co ułatwia zdejmowanie obrączek i stwarza bardziej komfortowe odczucie przy jej noszeniu.

 

3) Szerokość

 

Szerokość obrączek może się wahać od bardzo wąskich (na przykład 3 mm) do bardzo szerokich (12 mm). Wąskie obrączki są komfortowe w noszeniu ze względu na małą powierzchnię stykającą się z palcem i są bardzo delikatną i dyskretną biżuterią. Za to na szerszych obrączkach można wygrawerować ciekawe, fantazyjne wzory, oprawić kamienie szlachetne.

 

4) Grubość

 

Dla trwałości obrączek ogromne znaczenie ma grubość (wysokość) obrączki. Zbyt cienkie obrączki będą wiotkie i łatwo będą się odkształcać, nawet przy noszeniu zakupów w reklamówce. Jeżeli w damskiej obrączce będą oprawione brylanty, również należy pomyśleć o odpowiedniej wysokości, aby kamienie nie wystawały od spodu. Im grubsza obrączka tym oczywiście wyższy koszt materiału, ale jest to z pewnością inwestycja na przyszłość. Jednak zbyt gruba obrączka nie jest dobrym wyborem, może bowiem przeszkadzać „między palcami”.

 

5) Zdobienie

 

Obrączki mogą mieć powierzchnię gładką lub matową. Trzeba pamiętać, że na gładkich obrączkach mniej widoczne będą łączenia kolorów. Matowe obrączki dają duże możliwości wykończenia. Istnieją różne rodzaje matu m.in.: satynowy, piaskowany, diamentowy, młotkowany i inne. Obrączki ślubne można ozdobić również grawerem. Grawer może mieć motyw roślinny, geometryczny; może stanowić „twórczy chaos”, lub być zaproponowany przez Młoda Parę.

 

6) Kamień

 

Kamienie najczęściej oprawia się w damskich obrączkach, ale niekiedy panowie także proszą o oprawę jednego czy kilku kamieni. W obrączkach zdecydowanie najlepiej sprawdzają się brylanty (najczęściej są białe, ale występują także w innych kolorach), ze względu na ich wyjątkową twardość. Szafiry (kolor niebieski) i rubiny (kolor czerwony) stanowią ciekawą propozycję dla Pań, które chciałyby stworzyć oryginalną i niepowtarzalną obrączkę ślubną. Odradzamy oprawianie szmaragdów (kolor zielony), ponieważ należą do kamieni kruchych i łatwo mogą ulec uszkodzeniu. Cyrkonie nie sprawdzają się w obrączkach ślubnych, ponieważ są nieodporne na uszkodzenia, mogą utracić swój blask i kolor, a uszkodzona cyrkonia może wypaść z oprawy. Wszystkie nasze kamienie szlachetne oprawiane ręcznie, co gwarantuje, że nie wypadną z obrączki.

 

7) Grawer

 

Grawer wewnątrz obrączki można wykonać ręcznie, maszynowo lub laserowo. Taki grawer stanowi osobisty przekaz Młodej Pary. Może to być data ślubu, imię ukochanej osoby lub ważna dla obojga sentencja. Warto z pewnością zastanowić się nad grawerem ręcznym. Jest to sztuka, którą wykonują już nieliczni złotnicy, co doda jeszcze więcej wyjątkowości wybranej parze obrączek. Grawer ręczny jest bardziej trwały i nawet przy ewentualnej korekcie rozmiarów pozostanie bardzo wyraźny.

 

8) Rozmiary

 

Wybór rozmiarów powinien być dobrze przemyślany. Należy wybrać taki, aby i w bardzo ciepłych okresach (letnich) oraz zimnych, obrączka była odpowiednia. Osoby o równych palcach, bez wyraźnie zarysowanej kostki, powinny decydować się na obrączkę dobrze dopasowaną, aby nie zgubić jej w zimie. W gorącym okresie obrączka może wtedy sprawiać wrażenie za ciasnej. Osobom z wyraźnie zarysowaną kostką zaleca się rozmiar luźniejszym taki, aby obrączka swobodnie przechodziła przez kostkę. Luz za kostką jest normalny, a obrączka nie spadnie, bo zatrzyma się przy kostce nawet w zimnych okresach.

 

9) Materiał klienta

 

Klient może sporo zaoszczędzić powierzając własny materiał na zrobienie obrączek. Próba oraz kolor złota powierzonego przez klienta nie ma znaczenia, ponieważ materiał podlega rafinacji (oczyszczeniu i przetopieniu na nowo). Klient może, więc zdecydować się na dowolny kolor w wybranych przez siebie obrączkach. Nie trzeba również dysponować całością materiału, ten brakujący można dokupić w sklepie.

 

10) Pierścionek zaręczynowy przy obrączce

 

Moda na noszenie pierścionka zaręczynowego przy obrączce ślubnej przyszła do nas z Zachodu. Należy jednak zastanowić się nad skutkami takiego używania obu przedmiotów. Pierścionek z obrączką „pracuje” na palcu, co z czasem prowadzi do wyrobienia się materiału w miejscach, w których przedmioty te się ze sobą stykają. Oczywiście nie jest to efekt natychmiastowy, ale po kilku latach używania widoczne będą znaczne uszkodzenia. Noszenie pierścionka zaręczynowego przy obrączce jest możliwe, jeżeli już przy zakupie pierścionka wybierze się taki, który może być noszony z odpowiednim fasonem obrączek bez negatywnych skutków.

 

11) Hartowane złoto

 

Złoto hartowane jest twardsza od „zwykłego”, bardziej odporne na uszkodzenia mechaniczne. Jednak niewiele osób zajmuje się hartowaniem złota. Warto zwrócić na to uwagę przy wyborze obrączek ślubnych. W końcu są one symbolem trwałości związku i powinny służyć nam przez całe życie.

 

12) Projekt własny

 

Młoda Para może mieć własny pomysł na wymarzone obrączki ślubne. Indywidualne koncepcje są jak najbardziej mile widziane. Wzory można tworzyć również w oparciu o te proponowane w sklepie. Projektowanie własnego wzoru obrączek ślubnych nie jest jednak propozycją dla każdego. Państwo Młodzi muszą być bowiem pewni, że do dokonania wyboru i złożenia zamówienia wystarczą im wizualizacje w postaci zdjęcia lub rysunku.

Pracownia Złotnicza Janusza Pudełko powstała w 1990r.

 

Nasza firma zajmuje się handlem detalicznym wyrobów ze ze złota jak i ze srebra. Jednak przede wszystkim jesteśmy rzemieślnikami.

Dlatego większość wyrobów wykonujemy ręcznie w naszej pracownii. Każdego klienta traktujemy indywidualnie, i jasno określamy czas wykonania oraz cenę.

 

CZYTAJ WIĘCEJ

Pracownia Złotnicza

Janusz Pudełko

31-146 Kraków, ul. Długa 18

 

telefon: 12 430 01 87